Basia

Architekt wnętrz

1 z 16 mln

zadowolonych uzytkowników

PIT 36 jest przeznaczony dla podatników, których rozliczenie PIT roczne odnosi się do działalności podlegającej opodatkowaniu progresywnemu. PIT 36 rozliczamy, zachowując odpowiednią skalę podatkową. Najwygodniej wykorzystać do tego Program PIT i rozliczyć się online. Dzięki temu nasze rozliczenie trafi bardzo szybko do systemu edeklaracje.

PIT 36 L to formularz, z którego skorzystają przedsiębiorcy opodatkowani 19% podatkiem liniowym. PIT 36 najłatwiej rozliczyć elektronicznie. Terminem, który został wyznaczony na złożenie formularza, jest 30 kwietnia 2019. PITy online przyjmowane są przez system e-Deklaracje przez całą dobę. Dzięki temu, wszyscy ci, którzy zamierzają rozliczyć swój PIT 36 online, zyskują dodatkowy czas i nie narażają się na kary, związane z opóźnieniem. Rozliczając swoje druki i formularze PIT online, podatnicy mają więcej czasu na wypełnienie rozliczenia PIT.

W części D formularza PIT należy wpisać wszelkie dochody i straty ze źródeł przychodów. Podobnie jak w formularzu PIT 37, należy wskazać: „należność ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy” i „działalności wykonywanej osobiście, w tym umowy o dzieło i umowy zlecenia”.

Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem progresywnym w skali podatkowej 18% i 32% rozliczają się za pomocą PIT 36. Mogą skorzystać z programu do rozliczeń PIT, albo z tradycyjnych druków i formularzy PIT. W tym przypadku podatnicy nie mogą rozliczyć się za pomocą PIT 37 – nawet jeśli posiadają inne przychody (np. emeryturę). Druk PIT 37 nie daje możliwości rozliczenia innego, niż to uwzględniające dochody z pracy. Formularz PIT 36 pozwala za to na pełne rozliczenie PIT, zarówno z kosztów prowadzenia własnej działalności, jak i przychodów z pracy na etacie. Całość rozliczenia PIT online znajduje się na jednym druku.

Wszystko na jednej deklaracji

Preferencje i ulgi podatkowe, które dotyczą rozliczenia PIT 36, znajdują się na jednej deklaracji. Korzystając z rozliczenia PIT online dostarczymy swoje formularze ePIT bezpośrednio do systemu edeklaracje. Rozliczenia PIT można składać indywidualnie, jako osoba samotnia wychowująca dzieci lub wspólnie z małżonkiem. Nie wyklucza to preferencyjnych sposobów obliczania podatku – druk PIT 36 służy do rozliczania dochodów z różnych źródeł. Dodatkowo korzystając z formularza PIT 36 od kwoty dochodów i podatku rozliczymy wszelkie przysługujące nam ulgi podatkowe. Rozliczając PIT 36, przekażemy kwotę 1% podatku od łącznych dochodów.

Sposób wypełnienia PIT 36

Jeśli nasze opodatkowanie dotyczy zasad ogólnych, składamy rozliczenia na jednym formularzu PIT 36. Jeśli działalność opodatkowana jest w innej formie, należy złożyć rozliczenie PIT 36, jako jedno z oddzielnych rozliczeń PIT online (razem z PIT 38, PIT 36L i PIT16A) oraz dla świadczenia organu rentowego i wynagrodzenia o pracę (PIT 37). Wszelkie dochody i straty, które dotyczą źródeł przychodów należy wpisać w części D formularza PIT 36. Rubryki, które należy uzupełnić w PIT 36, są w kilku miejscach podobne do tych, które występują w formularzu PIY 37: „należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i pracy nakładczej oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy. Dotyczy to także „działalności wykonywanej osobiście, w tym umowy o dzieło i zlecenia”, jednak w PIT 36 w części D wykazujemy dodatkowo dochody i straty z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ta opcja nie była możliwa w przypadku wypełniania PIT 37 online.

D.1 PIT 36

Część D1 PIT 36 jest przeznaczona na wykazanie wszelkich dochodów i strat podatnika.

D.2 PIT 36

W części D2 formularza PIT 36 wpisujemy dochody i starty małżonka, jeśli wykorzystujemy metodę wspólnego rozliczenia.