ePIT 28 jest przeznaczony dla płatników, którzy rozliczają swój podatek 2024 ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W trakcie rozliczania PIT 28 najlepiej skorzystać z Programu PIT online. PIT 28 należy złożyć do urzędu do dnia 31.01.2024 r osobiście lub elektronicznie. PIT 28 to w skrócie zeznanie o wysokości przychodu wraz z wysokością dokonanych odliczeń i sumą ryczałtu. Z PIT 28 rozliczają się podatnicy od przychodów ewidencjonowanych za pomocą ryczałtu.
Podatnicy, którzy wybrali tę formę opodatkowania, powinni pamiętać, że wspólne rozliczenie nie jest możliwe w przypadku przychodów opodatkowanych inną formą. Podatnicy mają za to możliwość wykorzystania ulgi internetowej, którą należy wykazać w odpowiednim załączniku PIT/0 w trakcie wypełniania druków i formularzy PIT.
Forma opodatkowania firmy a rodzaj e-deklaracji
ePIT 28 składany jest gdy:
-
Podatnik zawiadomił do 22 stycznia 2024 o rozliczaniu ryczałtem przychodów z prowadzenia działalności gospodarczej odpowiedni organ skarbowy.
-
Podatnik rozpoczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej powinien złożyć zawiadomienie w dniu rozpoczęcia działalności i nie później niż w dniu uzyskania przychodu.
-
Podatnik zawiadomił urząd do 20 dnia następnego miesiąca o dochodach uzyskanych z tytułu: dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu.
Jeśli osoby składające PIT 28 w poprzednich latach stale korzystały z ryczałtu, nie muszą składać tego typu oświadczeń. Program PIT intuicyjnie powiadomi użytkowników o wszelkich dostępnych ulgach i rozliczeniach.
Wśród podatników składających PIT 28 ryczałt eliminuje możliwość zeznań podatkowych w przypadku wspólnego rozliczania się z przychodów opodatkowanych ryczałtem (dotyczy to m.in. podatku 12% skali podatkowej) PIT 2024 nie mogą również rozliczać małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Istnieje jednak wyjątek: gdy przychody z najmu i dzierżawy prywatnej są opodatkowane ryczałtem.
Kiedy należy złożyć ePIT 28 - eUrząd Skarbowy?
PIT 28 za rok 2024 należy złożyć do 31 stycznia 2025 roku. Jest to standardowy termin, który dotyczy wszystkich podatników rozliczających się na ryczałcie. Warto pamiętać, że termin składania PIT-ów jest nieprzekraczalny, a po upływie terminu mogą zostać nałożone kary finansowe.
Jakie dochody należy wykazać w PIT 28?
W formularzu PIT 28 wykazuje się wszystkie przychody, które zostały opodatkowane ryczałtem. Są to m.in.:
-
Dochody z działalności gospodarczej – Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, którą opodatkowujesz ryczałtem, wszystkie przychody związane z tą działalnością muszą zostać wykazane w PIT 28.
-
Dochody z najmu – PIT 28 składają osoby, które uzyskują dochody z wynajmu nieruchomości na zasadzie ryczałtu (tzw. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
-
Dochody z dzierżawy – Podobnie jak w przypadku najmu, osoby uzyskujące dochody z dzierżawy także składają PIT 28.
-
Inne przychody – PIT 28 składają także osoby, które uzyskują inne przychody objęte ryczałtem, np. ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli są one opodatkowane w formie ryczałtu.
Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?
W formularzu PIT 28 podatnik ma obowiązek wykazać wysokość przychodów oraz stawki ryczałtu, które obowiązują w danym roku podatkowym. W 2024 roku stawki ryczałtu dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej i źródeł przychodów wynoszą:
-
17%
-
15%
-
14%
-
12,5%
-
12%
-
10%
-
8,5%
-
5,5%
-
3%
-
2%
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
Stawki te są stałe, więc nie trzeba liczyć kosztów uzyskania przychodu, a podatek jest obliczany od całkowitego przychodu.