Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, popularnie zwanego PIT-em, to coroczny obowiązek podatników uzyskujących przychody na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (czyli tzw. rezydentów podatkowych). Zasady tego obowiązku reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 163 z późn. zm.).
Nie każdy jednak podatnik musi samodzielnie wypełniać i składać formularz PIT. W niektórych przypadkach zeznanie przygotowywane jest automatycznie przez administrację skarbową. Z kolei niektóre osoby mogą być całkowicie zwolnione z obowiązku składania zeznania rocznego, jeśli nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu lub dochody te są ustawowo zwolnione. W tym artykule szczegółowo wyjaśniamy, kto musi rozliczyć PIT, kiedy i w jakiej formie należy to zrobić, a także kto może być z tego obowiązku zwolniony.
Kto musi rozliczyć PIT?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek złożenia zeznania rocznego PIT mają m.in.:
1. Osoby uzyskujące dochody opodatkowane skalą podatkową (PIT-37 lub PIT-36)
Dotyczy to większości osób fizycznych pracujących na etacie, umowie zlecenie, umowie o dzieło lub pobierających emeryturę/rentę. Podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali jakiekolwiek dochody opodatkowane według skali (12% i 32%), powinni złożyć PIT.
2. Osoby prowadzące działalność gospodarczą (PIT-36, PIT-36L, PIT-28)
Przedsiębiorcy, niezależnie od formy opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy czy ryczałt ewidencjonowany), mają obowiązek samodzielnego rozliczenia swoich dochodów.
3. Osoby uzyskujące przychody z najmu, dzierżawy, praw autorskich itp.
Jeśli podatnik uzyskał przychody z tytułu najmu prywatnego, dzierżawy, licencji czy innych podobnych źródeł, powinien wykazać je w odpowiednim formularzu (np. PIT-36 lub PIT-28).
4. Osoby osiągające dochody zagraniczne
Obywatele Polski, którzy uzyskali dochody za granicą (np. z pracy, inwestycji), zobowiązani są do ich rozliczenia w kraju, jeśli są polskimi rezydentami podatkowymi (czyli mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce).
Dowiedz się więcej jak wypełnić dany formularz PIT na stronie: www.wypełnij-pit.pl
Kto nie musi składać PIT?
W niektórych przypadkach urząd skarbowy dokonuje rozliczenia automatycznie, a podatnik nie musi podejmować żadnych działań. Dotyczy to m.in.:
1. PIT-37 rozliczany przez system Twój e-PIT
Jeśli podatnik nie wprowadza zmian w zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową (np. nie dodaje ulg lub nie zmienia sposobu rozliczenia na wspólny z małżonkiem), zeznanie uznaje się za złożone automatycznie z końcem terminu (czyli zazwyczaj 30 kwietnia danego roku).
2. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia
Jeśli nie ukończyłeś 26 lat i osiągasz dochody m.in. z tytułu:
- zatrudnienia na umowie o pracę, umowie zlecenie zawartej z przedsiębiorstwem,
- praktyki absolwenckiej (zgodnie z przepisami ustawy o praktykach absolwenckich),
- stażu uczniowskiego (na podstawie ustawy Prawo oświatowe),
- zasiłku macierzyńskiego,
to możesz skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego – do limitu 85 528 zł w roku podatkowym. Przychody mieszczące się w tym limicie są wolne od opodatkowania, niezależnie od liczby podpisanych umów czy liczby pracodawców.
Jeżeli przez cały rok uzyskiwałeś jedynie dochody w całości objęte ulgą dla młodych, nie masz obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego.
3. Brak obowiązku podatkowego
Jeśli w danym roku podatkowym podatnik:
- nie osiągnął żadnych przychodów,
- uzyskał wyłącznie dochody zwolnione z podatku (np. stypendia naukowe do określonego limitu, świadczenia rodzinne, alimenty w określonych granicach),
to nie ma obowiązku składania zeznania rocznego.
4. Dochody zwolnione z opodatkowania
Zgodnie z ustawą o PIT, wiele rodzajów przychodów jest zwolnionych z opodatkowania. Należą do nich m.in.:
- świadczenia 500+,
- zasiłki rodzinne,
- stypendia naukowe do limitu,
- zapomogi z funduszy socjalnych do określonej wysokości,
- niektóre odszkodowania.
Dochody te nie tylko nie podlegają opodatkowaniu, ale też nie muszą być wykazywane w zeznaniu rocznym.
Kiedy trzeba złożyć PIT?
Termin składania PIT-ów zależy od rodzaju formularza:
- PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 – do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
- PIT-28 (ryczałt) – do końca lutego kolejnego roku podatkowego.
W 2026 roku ostateczny termin dla większości zeznań przypada na 30 kwietnia 2026.