Krok 2: Sprawdzenie danych w systemie
Po zalogowaniu się do systemu Twój e-PIT, na ekranie powinieneś zobaczyć wstępnie uzupełniony formularz podatkowy na podstawie danych, które Ministerstwo Finansów posiada o Twoich dochodach:
- Dochody z pracy (przychody z umowy o pracę, umowy zlecenia).
- Dochody z innych źródeł, np. z tytułu działalności gospodarczej, emerytur czy rent.
- Informacje o ulgach i odliczeniach (np. ulga na dzieci, darowizny). Więcej o ulgach przeczytasz tu.
Twój e-PIT zawiera już dane, które zostały przekazane przez Twojego pracodawcę lub ZUS, jednak zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy wszystkie informacje są poprawne.
Krok 3: Weryfikacja danych i edycja formularza
Nawet jeśli system automatycznie uzupełnił formularz, musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- Sprawdzenie danych osobowych: Upewnij się, że Twoje dane (np. imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania) są poprawne.
- Dochody: Jeśli masz dodatkowe dochody, takie jak wynajem nieruchomości, dochody z pracy dorywczej czy działalności gospodarczej, wprowadź je ręcznie.
- Koszty uzyskania przychodu: Wprowadź wszelkie koszty, które poniosłeś w celu uzyskania przychodu, np. koszty uzyskania przychodu związane z wynajmem, działalnością gospodarczą lub dojazdami.
- Ulgi podatkowe: Dodaj dostępne ulgi podatkowe (np. ulga na dzieci, ulga na Internet, darowizny na organizacje pożytku publicznego).
Krok 4: Zatwierdzenie Twój e-PIT – eUrząd Skarbowy
Po zweryfikowaniu danych i ewentualnych korektach formularza, nadszedł czas na zatwierdzenie zeznania podatkowego. W systemie Twój e-PIT znajduje się przycisk „Zatwierdź zeznanie”. Należy go kliknąć, aby wysłać deklarację do Urzędu Skarbowego. System umożliwia również podpisanie deklaracji za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości internetowej lub PIN-u.
- Podpisanie e-PIT jest wymagane do zakończenia procesu rozliczenia.
- Jeśli nie chcesz dokonać żadnych poprawek, po prostu zaakceptuj i prześlij formularz.
Krok 5: Wysłanie PIT 2024 i ewentualna płatność podatku
Po zatwierdzeniu formularza PIT, Twoje zeznanie zostaje automatycznie wysłane do Urzędu Skarbowego. Na stronie zostanie również wyświetlona kwota podatku do zapłacenia lub informacja, czy zostanie dokonany zwrot nadpłaconego podatku.
- Jeśli musisz zapłacić podatek, dostępne będą informacje dotyczące numeru konta bankowego urzędów skarbowych.
- Zwolnienia podatkowe i ulgi mogą obniżyć kwotę podatku, a w przypadku nadpłaty system Twój e-PIT pomoże w jej zwrocie.
Krok 6: Potwierdzenie złożenia e-PIT – eUrząd Skarbowy
Po wysłaniu PIT-a otrzymasz potwierdzenie złożenia deklaracji, które może zostać zapisane w formie PDF. Zawsze warto zachować to potwierdzenie na wypadek potrzeby udokumentowania rozliczenia w przyszłości.
Terminy składania ePIT-ów online za 2024 rok
Do kiedy trzeba złożyć PIT 2024? Termin składania PIT-ów za 2024 rok to 30 kwietnia 2025 roku. Jednak platforma Twój e-PIT umożliwia wcześniejsze złożenie formularzy, dzięki czemu zyskujesz więcej czasu na weryfikację danych.
Podsumowanie – Jak wypełnić Twój e-PIT Ministerstwa Finansów 2025
Twój e-PIT Ministerstwo Finansów to bezpieczna, wygodna i szybka platforma do składania zeznania podatkowego za 2024 rok. Dzięki niej wypełnianie PIT stało się prostsze niż kiedykolwiek. System automatycznie generuje formularz PIT-37, PIT-38, PIT-36 i inne, a także ułatwia składanie zeznania podatkowego online. Pamiętaj, aby sprawdzić wprowadzone dane oraz skorzystać z dostępnych ulg podatkowych, które mogą znacząco obniżyć wysokość należnego podatku. Skorzystaj z Twój e-PIT, aby szybko i bezbłędnie rozliczyć się za 2024 rok i zaoszczędzić czas!
Autor: Anna Mierzejewska, radca prawny
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm.)